Pazartesi, Eylül 11, 2006

CeBIT Bilişim Eurasia 2006

Cebit Bilişim Eurasia fuarına katıldım. Cebit fuarı'na ilk defa katılma fırsatı yakaladım ve bu fırsatı kaçırmadım. Öncelikle bana bu imkanı sağlayan Netron Teknoloji'ye ve İstanbul'da bir hafta daha kalmama izin veren işyerim Pamukkale Üniversitesi Bilgi İşlem Daire'sine teşekkür etmek istiyorum. Özellikle teşekkür etmek istediğim bir kişi daha var, Ali Server Eyüpoğlu. Ali'nin bize çıkarttırdığı Katılımcı Kartları olmasaydı fuarda gezinmemiz bu kadar kolay olmayabilirdi.

Fuarda dikkatimi en çok RF-ID uygulamaları çekti. Yakın gelecekte barkod tarihe karışacak gibi görünüyor. RF-ID üzerine proje geliştiren firmalar oldukça fazlaydı. Hem RF-ID hem de barkod uygulamalarını aynı platformda birleştiren bir kaç firma da gözden kaçmıyordu.

Web programcılığında da oldukça gelişmiş sistemlerle karşılaştık. Dakikalar içinde web sitesi oluşturulabilecek sistemler de fuar da sergileniyordu. Bunlardan özellikle bir tanesi çok hoşuma gitti, bir alışveriş sitesi bile banka bağlantıları dahil olmak üzere sadece dakikalar içinde oluşturulabiliyor.

Yazılım alanında dikkatimi çeken bir nokta da uydudan yer belirleme sistemleriydi. Bu alana eğilen firma sayısı da oldukça fazlaydı ve pek çoğu da demoları ile fuara gelmişlerdi.

Donanım firmaları da en yeni ürünlerini hatta henüz piyasaya sürmediği ürünlerini fuar da sergiliyorlardı yeni teknolojiyi önceden görmek gerçekten güzel bir duygu. Büyük donanım firmalarının standlarında dikkat çeken bir unsur da birbirinden güzel kızlar dı, böylece fuar daha gezilebilir bir hal alıyordu :)

Hiç yorum yok: