Salı, Ağustos 06, 2013

SharePoint Designer WorkFlow Hatası: Unable to load workflow actions.

SharePoint Designer aracılığı ile daha önce oluşturduğunuz iş akışlarını güncellemek ya da yeni bir iş akışı eklemek istediğinizde can sıkıcı bir hata ile karşılaşabilirsiniz. Hata size "Unable to load workflow actions." demektedir. Hata mesajına tıkladığınızda da maalesef sayfa görüntülenemiyor şeklinde bir hata alabilirsiniz. Bu hata can sıkıcı olmakla birlikte birden fazla nedeni olabilir. Custom yüklemiş olduğunuz bir iş akışı action'ında problem olabilir ya da gerçekten iş akışının özellikleri ile ilgili problem olmuştur. Ancak daha genel olarak bu hata Farm'da yer alan problemli bir Feature'dan kaynaklanıyor olabilir. Evet yanlış okumadınız garip ama gerçek. Feature yanlış yüklenmiş olabilir ve burada yüklenmesi gereken sayfanın yüklenmesini engelliyor olabilir ya da Feature'ın fiziksel klasöründe bir problem oluşmuş olabilir ve bu nedenle hata veriyordur.

Farm'daki hangi Feature'ın buna neden olduğunu anlamak için Fiddler (http://fiddler2.com) isimli programdan faydalanabilirsiniz. Fiddler bir Web Debugging tool'udur ve sayfayı debug edip hataları görmenize olanak tanır. Üreticisi hiç de yabancı olmadığımız Telerik firmasıdır ve tabi ki güvenilirdir. :) Belirtmiş olduğum adresden Fiddler'ı indirip kurduktan sonra problemli olan siteyi izlemeye başlayabilirsiniz. Burada yapmanız gereken şey hatayı tekrar almak için daha önce takip ettiğiniz adımları takip etmektir. Hatayı yakaladığınız anda Fiddler'a dönün, yanında kırmızı işaretlenmiş maddeler görüyor olacaksınız. Bu adımda hatayı yakaladınız demektir ve içini detaylıca analiz etmeniz gerekmektedir. Hatanın bulunduğu satıra tıklayın ve ardından TextView tabına geçin. Burada tam anlamıyla hatanın nereden kaynaklandığını size açıklayacaktır. Burada genellikle görmeyi beklediğimiz hata SharePoint Root\TEMPLATE\FEATURES klasörü altına yer alan bir Feature'ın bulunamadığıdır. Eğer yok olan Feature sizin için önemli ve yerine koymanız gereken bir Feature ise solution'ı yeniden deploy edebilir ya da daha önce deploy ettiğiniz yerden fiziksel dosyayı buraya kopyalayabilirsiniz. Ancak hataya neden olan Feature sizin hatayla Farm'a deploy ettiğiniz ama artık işinize yaramayacak problemli bir Feature ise bunu Uninstall etmelisiniz. Fetaure'ın bir şekilde adını kestirip STSADM aracı ile Unistall edebilirsiniz ya da bunun için de CodePlex'te güzel bir uygulama mevcut.

SharePoint Feature Administration and Clean Up Tool adındaki aracı http://featureadmin.codeplex.com/ adresinden indirip kullanabilirsiniz. Araç direkt çalıştırılabilen bir exe'dir ve direkt istenilen sunucunun lokaline kopyalanıp çalıştırılabilir. Uygulama içerisinde scope'lara göre Feature'ları listeleyebiliyorsunuz ve yüklenemeyen ya da problemli olan fetaure'lar size kocaman bir ERROR yazısı ile gösteriliyor. İlgili Feaute'a tıklayıp direkt uygulama üzerinden Uninstall edebilirsiniz ve bu şekilde problemlerinizden kurtulabilirsiniz. Tabi burada ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var. Uygulama sadece problemli değil tüm Feature'ları da silebilecek yetenektedir bu sebeple her attığınız adımda çok dikkatli olun ve bence kullandıktan sonra production ortamından uygulamayı kaldırın.

Gördüğünüz gibi basit bir Fetaure hatası portaldaki WorkFlow'larınızı yönetmenizi engelleyebiliyor. İşin güzel tarafı büyük ihtimalle yukarıdaki açıklama çözüm olacaktır eğer olmazsa yine ilk adım olarak hem farm hem de site collection düzeyine yüklenen aynı ID'li Feature var mı diye bakın derim. Eğer bu da çözüm olmazsa Internet'te araştırmaya başlayabilirsiniz.

Hiç yorum yok: