Salı, Aralık 16, 2014

SharePoint Yetkilendirme - 1

Yetkilendirme SharePoint'in basit ama bir o kadar da en önemli kavramlarından bir tanesidir. SharePoint açsından baktığımızda oldukça kolay olan bu konunun aslında çok da bilinmediğini görmekteyiz. Yetkilendirme konusunu mümkün olduğunca detaylı olarak bir kaç post halinde ele alıyor olacağız. İlk olarak genel kavram ve açıklamalar ile başlayalım.

Talep: SharePoint üzerinde bize bir kullanıcı açar mısınız?

Yukarıdaki talep aslında her müşteriden size gelebilecek ve kolaylıkla yerine getirilecek bir talep gibi görünebilir ama sistemi incelediğimizde aslında bu talep yerine getirilemez. Talebin yerine getirilememesinin çok basit bir açıklaması var: SharePoint kendi üzerinde kullanıcı saklamaz. Daha önceki yazılarımızda Authentication ve Authorization kavramlarını ele almıştık. (http://burakbatur.blogspot.com.tr/2011/09/sharepoint-guvenlik-tipleri.html) Bir kez daha hatırlamak gerekirse:

Authentication: Kimlik denetimi anlamına gelmektedir. Yani kullanıcı gerçekten var mı? Kullanıcının kullanıcı adı doğru mu? Kullanıcının parolası doğru mu? Kullanıcının hesabı aktif mi? gibi soruların cevabını verecek olan kavram Authentication'dır.

Authorization: Yetkilendirme anlamına gelmektedir. Kullanıcı hangi işlemleri yapabilir? Kullanıcı hangi kütüphanelere erişebilir? Kullanıcının yazma yetkisi var mıdır? Kullanıcı dosya silebilir mi? gibi sorulara ise Authorization kavramı ile cevap verilir.

SharePoint'te yetkilendirme adı üzerinde Authorization ile başlar yani başka bir deyişle SharePoint kendi üzerinde kullanıcı adı ve parola saklamaz bunu başka sistemlerden bekler ve SharePoint üzerinde sadece var olan kullanıcıya ya da gruba yetki verilir. Peki bu kullanıcılar nerede saklanıyor? SharePoint'te kullanıcıların Authenticate olabileceği yerin ayarını WebApplication düzeyinde yapabilirsiniz. Burada iki seçenek söz konusudur. Bunlardan bir tanesi Claims Based Authentication, diğeri de Windows Authentication'dır. Eğer Windows aktif ise kullanıcıları sadece AD'den Authenticate ettirebilirsiniz. Güvenlik tipiniz Claims ise hem AD'den hem de Forms Authentication alt yapısı ile N sayıda kaynaktan kullanıcılarınızı Authenticate ettirebilirsiniz. Güncel versiyon olan 2013'de varsayılan tipimiz Claims Based Authentication'dır. Bu tipin 2010'daki varsayılanı Windows Authentication'dı 2013'de bu değişti!

Yetkilendirme işlemine Local Windows Gruplarından başlayıp, Web Application ile devam edebilirsiniz hemen ardından Site Collection düzeyinde bir yetkimiz daha mevcuttur. Top Level Site'a geçtikten sonra ise Web düzeyinde, List ya da Library düzeyinde ve SubWeb düzeyinde yetkiler devreye girer. List ya da Libray içinde girdiğimizde de Klasör ve öğe üzerinde yetkilendirmeye kadar girebilirsiniz. Dikkat ederseniz aslında SharePoint'in hiyerarşisi üzerinden hızlıca geçmiş olduk, yetkilendirme adımlarında da bu hiyerarşi çok çok önemlidir.

İlerleyen yazılarımızda her seviyedeki yetki seviyesini ve üstten yetki devralma ya da özel izin kavramlarını ele alıyor olacağız.

Hiç yorum yok: