Cumartesi, Şubat 08, 2014

SharePoint Nasıl Yapılır: Doküman Kütüphanelerinde versiyonlama işlemleri

SharePoint'in kullanım amaçlarından biri de Doküman Yönetimi içindir, dokümanlarınızı yönetirken arka planda alt ve üst versiyonlarınızın oluşturulması için bir kaç ayar yapmanız gerekiyor. SharePoint eğer siz isterseniz dokümanlarınızın N sayıda versiyonunu sizin için arka planda saklayabilir ve aynı URL üzerinden her zaman size sizin görebileceğiniz son versiyonu servis eder. Sizin göreceğiniz son versiyon cümlemizi biraz daha açmak için ilk olarak SharePoint'in doküman versiyonlama mekanizması üzerinde konuşalım.

SharePoint dokümanların Major ve Minor versiyonlarını oluşturabilir. Major versiyonlar son kullanıcıların gördüğü yayınlanmış olan versiyonlar olarak nitelendirilirken Minor versiyonlar ise genellikle üzerinde çalışılan yani Draft versiyon olarak düşünülür. Doküman kütüphanesi üzerinde yer alan bir ayar ile Draft versiyonun son kullanıcılardan otomatik olarak gizlenmesini sağlayabilirsiniz ve siz doküman üzerinde çalışırken son kullanıcı sizin en son yayınladığınız Major versiyonu görmeye devam eder, yani yetki seviyenize göre aynı URL üzerinden size dokümanın görebileceğiniz son versiyonu servis edilir. Tabi burada SharePoint penceresinden baktığımızda Word, Excel, PowerPoint, ses, video ya da herhangi bir web sayfasının bir doküman olduğunu vurgulamakta fayda var, yani ShrePoint ile geliştirilmiş bir sitenin herhangi bir sayfası da bizim için bir doküman ve yukarıda açıkladığımız durum web sayfası için de geçerli, web sitesi geliştirirken de bu özellikten faydalanıp aşağıda açıklayacağımız işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir kütüphanede versiyonlamayı aktif hale getirmek için Ribbon'dan Library Settings (Kütüphane Ayarları) bölümüne geçmeniz gerekiyor. Library Settings sayfasında sol bölümde yer alan Versioning Settings bölümünden gerekli ayarları yapabilirsiniz.

 
Versiyon ayarlarını daha geniş ele almak için sayfamızı en temelden ele almaya başlayalım. Bu sayfada yer alan en önemli özelliklerden bir tanesi de Content Approval özelliğidir. Versiyonlama özelliğinden bağımsız olarak açıp kapabileceğiniz Content Approval özelliği ile içeriklerin onaylı olarak yayınlanmasını sağlayabilirsiniz ve Content Approval'ı aktif ettiğinizde kütüphaneye o andan sonra upload edeceğiniz her doküman bir onaya sunulur ve onaysız dokümanlar son kullanıcılara servis edilmez. Onaysız dokümanlar sadece kütüphane üzerinde değil arama sonuçlarında da kesinlikle servis edilmez ve kritik bilgileriniz meraklı gözlerden korunmuş olur. Burada son kullanıcılar diye bahsettiğimiz hedef kitle sadece okuma hakkına sahip olan kullanıcılardır. Peki onayları kim verecek? Herhangi bir SharePoint sitesinde son kullanıcılara yetki verirken ya da izin seviyelerini ayarlarken Approvals şeklinde bir yetki görmüş olmalısınız Approve (Onay) yetkisi olan herhangi bir kullanıcı herhangi bir dokümanı onaylayabilir. Buradaki iş akışı tek seviye ve paralel bir iş akışıdır.
 
 
 
Document Version History bölümü ise dokümanlar üzerinde versiyonlama özelliğinin aktif olup olmayacağını belirttiğimiz bölümdür. Bu bölümde dikkat ederseniz iki farklı seviye söz konusu. İlk paragrafta da açıkladığımız gibi buradan Major ve Minor versiyonların aktif olup olmayacağını seçebiliyorsunuz. Sadece Major versiyoları aktif edip her verisiyonu bir öncekinin yedeği gibi düşünebilir ya da hem Major hem de Minor versiyonu aktif edip son kullanıcılar en son Major'u görürken siz yeni versiyon oluşturmak için aynı sayfa üzerinde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Seçmiş olduğunuz versiyonlama tipine göre alt taraftaki kutuların aktif olduğunu göreceksiniz, burada geriye dönük kaç Major ve Minor versiyonun saklanacağını belirtebiliyorsunuz. Bu bölümde kapasite planlaması açısından çok önemli bir bölümdür eğer gereksiz yere fazla versiyon saklarsanız diskinizin planladığınızdan daha önce dolduğunu göreceksiniz bu sebeple burada dokümanlarınızın kritiklik seviyesine göre bir limit vermeniz son derece anlamlıdır.Draft Item Security bölümünden ise Minor versiyonların güvenlik seviyesini ve kimlere görüntüleneceğini belirtiyorsunuz. Bu bölüm dikkat ederseniz varsayılan olarak herkese açıktır ancak yapacağınız bir ayar ile sadece kütüphanede düzenleme yetkisine sahip kullanıcılar tarafından görüntülenmesini ya da onaylama ve o öğeyi en son güncelleyen kişi tarafından görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Require Check Out özelliği ise doküman üzerinde birlikte çalışan kişilerin birbirlerinin değişikliklerini ezmemesini sağlayabilirsiniz. Yani bir kişi doküman üzerinde çalışacağı zaman dokümanı CheckOut yapıp kendi üzerine alabilir ve o kişi düzenlemeyi bitirip değişiklikleri CheckIn komutu ile sunucuya yükleyinceye kadar herkes ilgili dokümanı readonly görecektir. Bu özelliği Yes olarak ayarlayacak bu işlemi zorunlu hale getirebilirsiniz ki biz genellikle bu şekilde kullanmanızı öneririz.

Hiç yorum yok: