Çarşamba, Şubat 12, 2014

Hata: We're still collecting the latest news. You may see more if you try again a little later.

SharePoint 2013'te Newsfeed'inize tıkladınız ve sizi We're still collecting the latest news. You may see more if you try again a little later. yazısı karşılıyor. Biraz hatta bir kaç gün beklediniz ve hala aynı yazı sizi karşılıyor ise bunun 2 neden olabilir. Ya gerçekten hiç kimse uzun süredir bir şey paylaşmamış ya da Distribute Cache servisininiz doğru çalışmıyor. ilk durum için aksiyon almanıza gerek yok ama ikinci durum için işler pek de iyi gitmiyor demektir. SharePoint 2013 Newsfeed performans gereksinimleri nedeni ile datayı size Cache'den getirir, Cache'den datanın gelmesinden sorumlu olan servis SharePoint 2013 Distrubute Cache servisidir ilk olarak bu servisin çalıştığından emin olmak gerekiyor burada işler oldukça kolaydır ve Central Admin sitesi üzerinden servisin çalışıp çalışmadığını görebilirsiniz.

Distribute Cache servisi çalışıyor ve hala aynı hatayı alıyorsanız arka plandaki servise göz atma zamanı gelmiş demektir. Distribute Cache servisi de arka planda AppFabric Caching Servisini kullanır. Bu servis bir Windows servisidir ve hatayı yakalamak için mutlaka AppFabric Caching servisine de göz atmanız gerekir, eğer çalışmıyorsa çalıştırın. Servisin çalıştırılmasının ardından göz atmanız gereken bir durum daha vardır. Distribute Cahce servisi birden fazla makine üzerinde çalıştırıldıysa arka planda bir Cache Cluster oluşur ve gerekli Cache'leme işlemleri Cluster üzerinden yürütülür. Cache Cluseter'ın doğru çalışıp çalışmadığını gözlemlemek için Power Shell ekranı üzerinden aşağıdaki kodu çalıştırın.

Get-CacheHost

Burada eğer hata dönüyorsa büyük ihtimalle Cache Cluster'ınız aktif değil ya da üzerinde bulunduğunuz sunucu Cache Cluster'ı kullanmıyor demektir. Cache Cluster'ı kullandırmak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Tabi ki bu işlemleri Distribute Cache servisinin çalıştığı tüm makinelerde yapmanız gerekiyor.

Use-CacheCluster

Yukarıdaki kodun ardından tekrardan Get-CacheHost kodunu çalıştırın ve bu sefer eğer bir aksilik yoksa Cache Cluster'ı Cluster'a dahil olan sunucuları ve durumlarını görüyor olacaksınız. Eğer burada bir problem yoksa belli bir süre sonra Newsfeed'inizde o andan sonra paylaşılan Feed'ler geliyor olacaktır. Cache Cluster üzerinde faklı problemler söz konusu ise AppFabric Caching Service üzerindeki hatalara yoğunlaşmanız gerekiyor.

Hiç yorum yok: