Perşembe, Mart 01, 2007

www.pau.edu.tr'nin tasarımı yenilendi!

Uzun süren bir tasarım aşamasının ardından 26.02.2007 günü sitemizin yeni tasarımını devreye alabildik.
Yeni tasarım oldukça güzel efektler ve image'lar içeriyor. Eski tasarıma göre yüklenmesi biraz daha zaman alıyor ama bence bu görsel güzellik için beklemeye değer.
Site'de renkleri de üniversitemizin renkleri olan mavi ve beyaza döndürdük. Bir önceki tasarımda farklı olması açısından kullandığımız renkleri değiştirerek üniversitemizin tonlarını yakalamış olduk.
Site, yayına girdiği gün bloğuma bu yazıyı eklemek istedim ama önce siteye gelecek olan tepkileri alıp bu yorumları da sizlerle paylaşmayı uygun gördüm. Site hakkında çevremden ve teknik kişilerden aldığım yorumların oldukça ciddi bir bölümü olumlu, herkes değişimden memnun gibi görünüyor, hatta pek çoğu siteyi ilk defa açtığında oldukça uzun bir ooo çekti. Bu da beni ve tabiki diğer bilgi işlem personellerini oldukça mutlu etti. İnasanın emeğinin takdir edilmesi oldukça hoş bir şey. Sitede en fazla beyenilen ve dikkat çeken özellik orta bölümdeki kutucuklar oldu. Kutucukların üzerine gelindiğinde arka planları daha parklak bir görüntüye bürünüyor, gerçi yüklenmesi birazcık zaman alıyor ama beklemeye deyiyor.
Siteye elbette olumsuz tepkiler de geldi. Bunlardan yapıcı olanlarını elbette dikkate alıp gerekli düzenlemeleri yapmak için çaba harcayacağız ama yıkıcı tepkiler konusunda tahmin edersiniz ki yapılacak bir şey yok sadece söylemiş oldular. Siteye gelen olumsuz eleştirilerin bazılarını da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunların başında benim eleştirim geliyor. Zaman zaman kendimizi de eleştirmemiz lazım. Site bana göre yavaş çalışıyor. Bu kadar grafiğe göre oldukça normal ama bence üniversite ya da resmi kurum siteleri bu kadar grafik içermemeli çünkü kullanıcılar bu tür sitelere genelde bilgi almak için giriyorlar ve kullanıcıları efektlerle ve grafiklerle meşgul etmek çokta mantıklı değil. Ben hala bir önceki tasarım gibi sade ve oldukça hızlı çalışan tasarımlardan yanayım bu sebeple arka plandaki sayfalar aynı sadeliğini koruyorlar. Gerçi yakın gelecekte arka planda da bir kaç değişiklik yapmayı planlıyoruz ama ana sayfaya göre oldukça sade ve daha az grafik içeren bir yapıya gitmeyi planlıyoruz. Ayrıca ana sayfayı da bir takım tekniklerle daha hızlı bir hale getirmeye çalışacağız.
Siteye gelen bir diğer olumsuz eleştiri de kutucukların büyük olmasıydı. Aldığımız olumsuz eleştirilerin pek çoğu zaten kutucuklar üzerineydi. Örneğin bir diğeri kutucuklardaki yazıların düzensiz olmasıydı. Kimi kutucuklar çok boş kimi de çok dolu şeklinde eleştirdi. Kimi de üzerine gelindiğinde arka plandaki değişme sırasındaki beklemeden şikayetçiydi. Bu eleştirilerin tamamını dikkatle değerlendirip gerekeni yapmaya gayret gösteriyor olacağız.
Site hakkında olumlu veya olumsuz görüş bildiren herkese buradan sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Eleştiri olacak ki gelişim de olsun. Yapıcı eleştirilere her zaman açığız...

Hiç yorum yok: