Cumartesi, Haziran 14, 2014

SharePoint 2013 Limitleri!

Her yazılımın olduğu gibi SharePoint'in de ilk çıktığı günden beri limitleri var. Bu limitler her versiyon ile değişmekle birlikte özellikle bir site hiyerarşisi kurgularken mutlaka kontrol edilmeli. SharePoint kullanan firmaların sistemleri incelendiğinde genellikle aşağıdaki hatalar ile karşılaşılıyor.
  • Tüm içerik tek bir Content Databese'inde yer alıyor ve bu DataBase'in boyutu çok büyük limitlere çıkmış.
  • Tüm dokümanlar tek bir doküman kütüphanesinde yer alıyor.
  • Her URL için yeni bir Web Application ve Application Pool oluşturulmuş ve böylece çok fazla WebApplication ortaya çıkmış.
Yukarıdaki örnekler tabi ki arttırılabilir ama dikkat edecek olursanız genellikle ortak noktaları limitler. Örnek vermek gerekirse SharePoint'in performanslı çalışabilmesi için doküman kütüphanesi başına tek bir view'da görüntülenecek 5000 dokümanı aşmayacak bir mimari kurmanız gerekiyor.
Content Database'lerinizin boyutu 200 GB'ı geçmemeli.
Sistemde maksimum 10 Application Pool ve 20 WebApplication olmalı.

Dikkat ederseniz burada genellikle olmalı kelimesini kullanıyoruz, yukarıda belirttiğimiz limitler aşılabilen şeylerdir ama zorunlu durumlar dışında aşılması önerilmez ve en önemlisi "desteklenmez" aşağıda paylaştığımız linkteki limitlerin pek çoğunun yanında "Supported" ifadesini göreceksiniz. Bu ifade bu limitin aşılabileceğini ama aşıldığı durumlarda sistemin UnSupported durumda olacağını belirler. Bu herhangi bir hata yokken sıkıntı olmamakla birlikte, bir problemde Microsoft'tan destek alamayabileceğiniz ve sorununuzun çözümsüz kalacağı anlamına gelir. Bu sebeple yeni bir mimari kurgularken aşağıdaki linkte yer alan limitleri dikkate almanızı ve her sistem mimarisi oluşturma öncesinde bu linki ziyaret etmenizi şiddetle öneririm.

SharePoint 2013'ün Yazılım limit ve kısıtlamalarına https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc262787.aspx adresinden erişebilirsiniz

Hiç yorum yok: