Cumartesi, Kasım 30, 2013

SharePoint Update Pack'lerin Kurulumu

Bildiğiniz gibi Microsoft düzenli aralıklarla ürünlerle ilgili Update Pack'ler yayınlıyor. Sistemde karşılaşılan belli problemler özelinde iyileştirmeler içeren bu güncellemeleri sisteme kurmak zaman zaman zorunluluk oluyor. SharePoint 2013 üzerindeki tüm update pack'lere http://technet.microsoft.com/en-us/sharepoint/jj891062.aspx adresinden erişebilirsiniz. 

SharePoint 2013'ü ilk kurduğunuzda SharePoint'in RTM olarak yüklendiğini fark etmiş olacaksınız. Update'leri kurabilmeniz için ilk olarak Mart 2013 Public Update'ini kurmak zorundasınız yukarıda belirttiğim linkten ilk olarak bunu indirip sisteminize kurabilirsiniz. Tabi burada ufak bir hatırlatma yapmak gerekiyor; Dosyayı indirmeye başladığınızda oldukça büyük olduğunu fark edeceksiniz bu da aslında demek oluyor ki kurulum oldukça uzun sürebilir. Bu sebeple kuruluma başlamadan önce mutlaka hem SQL hem de SharePoint Farm Backup'ını alın. Farm'da birden fazla sunucu söz konusu ise kurulumları paralel olarak tüm sunucularda başlatabilirsiniz. Kurulumlar bittikten sonra ilk olarak tüm sunucuları yeniden başlatmanız ardından da SharePoint Product and Technologies Configuration Wizard'ı her sunucu üzerinde sırayla çalıştırmanız gerekiyor. Wizard tüm sunucularda problemsiz bir şekilde çalıştıktan sonra Update kurulumu tamamlanmış olacaktır. Ardından diğer Update'leri geçebilirsiniz. Burada önemli olan her update'i direkt geçmek yerine sisteminizde problem gördüyseniz ilgili Update'i geçmek olacaktır.

Sisteminizde hangi Update'in yüklü olduğunu tespit etmeniz için Farm Build Numaranıza göz atmanız gerekiyor bunun için Central Administration Site üzerinden System Settings / Manage Servers in this Farm yolunu takip ederek  Configuration database version başlığı altından görebilirsiniz. Burada yer alan Build numarası hangi Update'in yüklü olduğunu size belirtecektir.

Hiç yorum yok: