Çarşamba, Ekim 12, 2011

SharePoint 2010 Nasıl Yapılır? - Anonim Kullanıcılardan Sistem Sayfalarını Gizlemek

SharePoint 2010 ile birlikte SharePoint Internet Sitelerinde yoğun olarak tercih edilmeye başladı. SharePoint for Internet Sites sürümü ile lisanlama anlamında firmalara büyük kolaylıklar sağlanıyor ve firmalar oldukça uygun fiyatlara Internet sitelerini SharePoint alt yapısı ile tasarlayabiliyor. Dünyada SharePoint alt yapısı ile tasarlanan pek çok site bulunmaktadır, Türkiye'de de SharePoint alt yapısını kullanan siteler gün geçtikçe artıyor, bu sitelere örnek olarak hepinizin çok iyi bildiği bir GSM operatörü olan Turkcell'in sitesini örnek olarak gösterebiliriz. www.turkcell.com.tr yazdığınızda aslında SharePoint'e erişiyorsunuz, yine bir Turkcell Group şirketi olan Global Bilgi'nin, proje aşamasında bizim de içinde bulunduğumuz, www.globalkariyerin.com sitesi de SharePoint alt yapısını kullanıyor.  Her iki siteye de dikkat ettiğinizde oldukça iyi tasarım yükseletmesi yapılmış durumdadır ve pek çok son kullanıcı aslında arka planda SharePoint olduğunu anlamıyor. Bu iki sitenin bir ortak özellikleri de sitelerin doğal olarak anonim kullanıcıya açık olmasıdır.

Anonim kullanıcılar sizin izin verdiğiniz bölümleri görebilmektedir, içerikleri düzenlemek ya da kısıtlı içerikleri görüntülemek için sisteme giriş yapmak durumundasınız. Buradaki en önemli noktalardan bir tanesi sistem sayfalarını anonim kullanıcılardan gizlemek olmalıdır. Sistem ve Uygulama sayfalarını biraz tanımlamak gerekirse, Site Actions üzerinden gittiğiniz Site Settings sayfası, tüm site içeriğini görüntülediğiniz sayfa, bir listenin tüm öğelerini listelediğinizi allitems sayfası SharePoint'in özel sayfalarıdır. Tasarım giydirmesi yaptığınız public bir sitede bu gibi sayfaları anonim kullanıcılardan gizlemek isteriz.  Bu işlem için SharePoint'te ViewFormPagesLockdown adında bir Feature vardır. Varsayılan olarak pasif durumda gelen bu Feature aktif hale getirildiğinde sistem sayfaları son kullanıcılardan gizlenmiş olacaktır. ViewFormPagesLockdown gizli bir Feature olduğu için site ayarları sayfasından değil STSADM aracı üzerinden aktif ya da pasif etmek gerekir, Feature'ı aktif etmek için:stsadm.exe –o activatefeature –url [Site Collection URL] -filename ViewFormPagesLockdown\feature.xml
Pasif Hale getirmek için:

stsadm.exe –o deactivatefeature –url [Site Collection URL] -filename ViewFormPagesLockdown\feature.xml

komutları kullanılabilir. SharePoint'te anonim erişime sahip kullanıcıların yetki seviyesi Limited Access olarak belirlenmiştir. Özelliği aktif ederek Limited Access yetki seviyesinden View Application Pages ve Use Remote Interface yetkilerini çıkarmış oluyorsunuz. 

Hiç yorum yok: