Pazar, Aralık 19, 2010

SharePoint 2010 Nasıl Yapılır? - SharePoint Designer ile External Content Type Oluşturmak

Daha önceki bir kaç postumda SharePoint 2010 ile hayatımıza giren External Content Type, External List ve Business Data Connectivity Services hakkında bilgiler vermeye çalışmıştım. Daha önceki postlara aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz.
Bu yazımızda SharePoint'e SharePoint Designer aracılığı ile yeni bir External Content Type'ı nasıl eklediğimizi tartışacağız. Daha önceki yazılardan hatırlanacağı üzere External List'ler; verilerin direkt istenilen veri tabanından okunup yine aynı veritabanına yazılmasına olanak tanıyordu. İşlemleri biraz daha hızlandırmak adına bu işlem SharePoint Designer aracılığı ile kod yazmadan hızlıca gerçekleştirilebilmektedir. İşe ilk olarak veritabanımızı hazırlayarak başlayalım; aşağıdaki kodlardaki sorgu çalıştırıldığında istenilen tablo oluşturulacaktır.

CREATE TABLE [dbo].[Personel]([KisiID] [int] IDENTITY(1,1) NOT NULL,[Ad] [nvarchar](50) NOT NULL,[Soyad] [nvarchar](50) NOT NULL,[SicilNo] [char](10) NOT NULL,CONSTRAINT [PK_Personel] PRIMARY KEY CLUSTERED ([KisiID] ASC)WITH (PAD_INDEX = OFF, STATISTICS_NORECOMPUTE = OFF, IGNORE_DUP_KEY = OFF, ALLOW_ROW_LOCKS = ON, ALLOW_PAGE_LOCKS = ON) ON [PRIMARY]) ON [PRIMARY]
Veritabanı hzırlandıktan sonra SharePoint Designer'ı açıp External List oluşturmak istenilen siteye bağlanalım. SharePoint Designer üzerinde site objelerinin görüntülenmiş olduğu bölümde External Content Types dikkatinizi çekecektir. Bu bölümden var olan External Content Type'ları düzenleyebilir ya da yenisini ekleyebilirsiniz.External Content Types bölümüne tıkladıktan sonra daha önce oluşturulmuş olan tipler burada listelenmektedir. Yenisini eklemek için Ribbon'da yer alan (En üstte en solda) Create External Content Type düğmesi ile yeni bir tip eklemenin ilk adımını gerçekleştirebiliriz. İlgili tuşa tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir. Bu ekrandan oluşturulacak olan External Content Type'ın adı, açıklaması gibi bilgileri girdikten sonra veri detayları için Click here to discover external data sources and define opearitions linkine tıklayıp ilgili ekrana geçiyoruz.External Content Type'ın içeriğini belirlemek için linke tıkladıktan sonra ilk olarak bağlantı seçilmesi gerekmektedir. Burada daha önce kodlarını paylaştığımız tabloyu oluşturduğumuz veritabanını seçiyor olalım. Veritabanı seçildikten sonra düğümler genişletilerek ilgili tablonun üzerinde operasyonlar tanımlanmalıdır. Bunlar sizin de tahmin edeceğiniz gibi, veri ekleme, silme, güncelleme ve görüntülemedir. Hepsini teker teker tanımlayabileceğiniz gibi tabloya aşağıdaki şekilde de görüldüğü üzere sağ tıklayıp hepsini tanımla denebilir.


Create All Operations seçildikten sonra açılan sihirbaz aracılığı ile tüm operasyonlar oluşturulabilir. Bu örnek için next , next ve finish işinizi görecektir çünkü her şeyi varsayılan ayarlarla tanımlamak istiyoruz. Finish'e tıkladıktan sonra sihirbaz kapanacak ve oluşturulan operasyonlar size görüntüleniyor olacaktır.

Herhangi bir problem yoksa oluşturmuş olduğumuz tipi kaydedip; External List oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz. Çok kolay değil mi? External List'i nasıl oluşturulacağın daha önceki postlarda anlatmaya çalışmıştım, yukarıdaki linklerden tıklayarak tekrar hatırlayabilirsiniz.

Not: SharePoint Designer üzerinden de External List ekleyebilirsiniz!

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Güzel bir makale teşekkürler..