Salı, Ekim 02, 2007

CeBIT Bilişim Eurasia 2007

Bu gün CeBIT Bilişim Eurasia 2007 fuarının ilk günüydü. Netron bu sene fuara katılmama kararı aldı ama ben gene de bireysel ziyaretçi olarak fuardaki yerimi aldım. Bu sene müthiş teknolojik gelişmelerin yanında fuarın benim için ayrı bir anlamı daha vardı. Pamukkale Üniversitesi Bilgi İşlem Daire'si de fuarı ziyaret etmek için Denizli'den İstanbul'a geliyordu, ben de programımda onların geleceği tarihi boş bırakarak CeBIT'e bu gün katıldım. Her şeyden önce fuarda dostları görmek insana ayrı bir keyif veriyor hep hayalimizdi beraber bir yere gitmek ama bir türlü zaman bulamamıştık.
Fuardaki izlenimlerimden bahsetmeden önce sizlere ilginç bir şeyden bahsetmek istiyorum. Bu sene fuara otobüsle gideyim dedim ve Kadıköy'den kalkacak olan otobüse binmek için yola koyuldum. Tabi ki otobüsün kalkış saatinden bir miktar sonra oradaydım ama otobüs hala gelmemişti bu benim için süper ama diğer bekleyenler için dehşet verici bir gelişmeydi. Bir süre bekledikten sonra durum görevlilere aktarıldı ve çok garip bir durum ortaya çıktı! Otobüs saatlere uymayıp orada biriken kişilere göre hareket edecekmiş! Bu olaydan dolayı İ.E.T.T. 'yi kutluyorum hayatımıza yeni bir eğlence daha katmış oldu... Dolunca kalkan otobüs! Bir mütdet sonra bir şekilde otobüs geldi ama durum daha da ilginçti otobüs şoförü Tuyap'ın yerini bize soruyordu ama sonunda tarif ederek bir şekilde Tuyap'ı bulabildik.


Tuyap'a ulaştıktan sonra ilk iş Paü'den gelen dostarımı aramak oldu, onlarla buluştuktan sonra bir mütdet fuarı bir kenara bırakarak sohbet ettik ve daha sonra fuarın büyüsüne kendimizi kaptırdık. Fuar'da bu sene en fazla dikkatimi çeken şey Navigation ugyulamaları oldu, firmalar bu alanda yatırımlarını yoğunlaştırmaya başlamışlar. Fuar'da ana sponsor katılımcılara 3G denemesi yapma olanağını sunuyordu biz de ilk denememizi yaptık. Görüntü konuşma konusunda yakında sabit telefonlarda da bir gelişme yaşanacağı da görülmekteydi bunu da denedik. İkisini kıyaslayacak olursak sabit telefonun görüntü kalitesinin GSM'e göre daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Fuar'da gördüğüm en ilginç şeyleden biri de devre elemanlarından yapılan Truva Atı'ydı, bilişim dünyası ile tarih bundan daha iyi birleştirilemezdi doğrusu !
Hiç yorum yok: