Pazartesi, Ocak 29, 2007

Microsoft Zirve 2007


24-26 Ocak 2007 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Microsoft Zirve 2007’ye katıldım. Zirve Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan’ın konuşmasıyla açıldı ve Tüsiad Eski Başkanı Ömer Sabancı’nın konuşması ile açılış tamamlandı.
Zirvede genel olarak Windows Vista’dan ve Office System 2007’den bahsedildi. Hatta Windows Vista’nın dünyadaki ilk lansmanı Türkiye’de yapılmış oldu. Microsoft görevlileri Windows Vista’ya yakışan bir lansman hazırlamışlar. Lansman alıştığımız sıkıcı üç beş kişinin çıkıp ürünlerin özelliklerini anlattığı türden bir lansman değildi. Microsoft yetkilileri oldukça güzel bir tiyatro gösterisi hazırlayıp ürünün tanıtımını gerçeklediler. Tiyatro gösterisinde Avrupa Yakası isimli dizideki Burhan Altıntop tiplemesi ile tanıdığımız Engin Günaydın’da rol aldı ve lansmana katılanların oldukça eğlenmesini sağladı.
Eğlence akşam da Cem Yılmaz’la devam etti. Ünlü şovmen Lütfi Kırdar’ın Anadolu Salonu’nu dolduran bilişimcileri gülmekten kırdı geçirdi. Zirvenin ilk gününe katılan ziyaretçilerin bu günden oldukça zevk alarak evlerine döndüklerini düşünüyorum.
İkinci ve üçüncü günler genellikle teknik sunumlarla geçti. İkinci ve üçüncü günlerden özellikle hoşuma giden iki şeyden bahsetmek istiyorum. İlki SharePoint; SharePoint ile nelerin ne kadar hızlı bir şekilde yapılabildiğini öğrendim ve SharePoint’e hayran kaldım özellikle şu anda üzerinde çalıştığımız Evrak Takip sistemlerinin SharePoint ile oldukça kolay ve kullanılabilir bir şekilde hazırlanmasına hayran kalmadım desem yalan olur. Zirvenin son iki gününde hoşuma giden diğer şey de Asp.Net Ajax sunumu oldu. Sunuma olan ilgi oldukça fazlaydı ve salon tamamen doldu. Yazılım geliştiricilerin Ajax ile bu kadar çok ilgilenmesi beni oldukça mutlu etti.
Genel olarak zirve alıştığımız bir şekilde Microsoft’un kalitesine yakışır bir şekilde gerçekleşti, hem sunumlar hem de ortam gerçekten mükemmeldi.

Hiç yorum yok: